купити вікна львівІсторія розвитку вітражів

Історія вітражів Історія вітражів

Вітраж (фр. vitrage, від лат. vitrum — скло), орнаментальна, або сюжетна декоративна композиція зі скла та інших матеріалів, що пропускають світло.

Вітражне мистецтво бере початок у далекому минулому. Однак визначити конкретні часові межі створення перших вітражів досить складно. На початкових етапах існування вітраж нагадував прозору мозаїку. Вставлену в кам’яні чи дерев’яні переплетення вікон. Згодом, у Х-ХІ ст., з’вляються відомості про застосування свинцевої спайки, що вважається технічним досягненням. Кольорове скло у вікнах стає оригінальним елементом оздоблення споруди. А згодом переросло в окрему галузь декоративного мистецтва.

У романській архітектурі вікно ще не відігравало домінуючої форми у формуванні зовнішнього вигляду будівель, проте кольорове зашклення уже з’являлось. Використовувались переважно орнаментика. Згодом романський стиль перейшов у готику, і тут вітраж набув чималого успіху. Вікна ставали більшими, вони стрімко росли вгору, і площа для вітражу теж. Вітраж практично витіснив фреску та живопис. Сюжети вітражів відрізнялись різноманітністю. Поширені були релігійні, історичні, символічні композиції.

Найвидатніші зразки знаходятся у Німеччині – у Кельні, Ульмі, у Франції – у Шартрі, Буржі, Пуатьє.

Але як і в будь-якому мистецтві буває занепад та розквіт. На поч. ХІХ ст. вітражництво відроджується і набуває інтенсивного розквіту: засновуються майстерні, розробляються ескізи.

Якшо повернутись до появи вітражу в Україні, то згадки про нього є ще з часів Київської Русі. Згадування про церкви Холма, Галича, Перемишля. У період ХVІІІ-ХІХ ст. наявність вітражних майстерень в Україні підтверджується наявністю музейних експонатів. Взагалі перші згадки про виготовлення віконного скла датується 1565 роком.

Новий поштовх у розвитку вітражного ремесла був завдяки Чарльзу Тіффані, який удосконалив виготовлення вітражу. Він запропонував використання свинцевої спайки, замінивши використання профіля. З того часу вітражі, на теренах Галичини, дуже часто використовуються, практично у кожному підїзді, на сходовій клітці, ми може споглядати на ось цю красу зараз.